Adam Öldürmeye Teşebbüs Suçu

Adam Öldürmeye Teşebbüs Suçu

Adam öldürmeye teşebbüs suçu Türk Ceza Kanununda düzenlenmiş olan ve Kişilere Karşı İşlenen Suçlar başlığı altında düzenlenmiş olan bir suç tipidir. Bu suç tipi TCK 35’te belirtilen suça teşebbüs şartlarının sağlanması ile birlikte oluşur.

Adam Öldürmeye Teşebbüs Suçunun Oluşması

Adam öldürmeye teşebbüs suçunun oluşması için failin, mağdurun şahsına yönelik bir saldırı gerçekleştiriyor olması gerekmektedir. Burada işlemeye kast ettiği suçun elverişli hareketlerini gerçekleştirip elinde olmayan sebeplerle tamamlayamaz ise adam öldürmeye teşebbüs suçu gerçekleşmiş olacaktır. Yani kast, failin amacı, insan öldürmek olacak iken elinde olmayan sebep nedeniyle bunu gerçekleştirememiş olmalıdır. Adam öldürmeye teşebbüs suçunda yargıtay birtakım koşullar koymuştur. Bunlardan bazıları; tarafların aralarında bir husumetin varlığı, failin suçu işlediği sırada kullandığı suç aletinin öldürmeye elverişli olup olmaması, varsa mağdurun vücudunda meydana gelmiş olan yaraların vücuttaki yerleri veya nasıl oluştukları, yaraların sayısı ve büyüklüğü, olayın neden oluştuğu ve nasıl geliştiği gibi pekçok durumu Yargıtay ölçüt olarak kullanmaktadır.

Adam Öldürmeye Teşebbüs Suçunun Şartları

Adam öldürmeye teşebbüs suçunun şartları teşebbüs hükümlerine göre belirlenecektir. Buna göre öncelikle olayda failin öldürme amacının bulunup bulunmadığına, öldürme sonucunu doğurabilecek bir eylem oluşabilecek olması gerekmektedir. Eğer mağdur yaralandıysa yara aldığı bölgeler, yaralamanın şiddeti vs. de adam öldürmeye teşebbüs suçunun oluşup oluşmadığı hakkında mahkemeye bilgi verecek nitelikte olacaktır. Bunun dışında varsa tarafların geçmişte aralarında yaşanan husumet durumuna veya yine varsa tehdit ile ilgili durumlara da bakılarak adam öldürmeye teşebbüs suçunun oluşup oluşmadığına bakılacaktır. Olay değerlendirilirken bakılacak olan en önemli husus olayın niteliğidir. Örnek verecek olursak silahla kişinin ayağına sıkan kişinin karşı tarafın şeker hastası veya kan kaybı ile ilgili durumlardan dolayı ölme gibi bir durumu yok ise burada maksadın yalnızca yaralama olduğu görülmektedir ve Kasten Adam Yaralama Suçu kapsamında değerlendirilecektir. Ancak kişi, mağduru birden fazla şekilde ve hayati risk oluşturabilecek yerlerinden bıçaklarsa burada ölüm durumu gerçekleşmezse, kasten insan öldürmeye teşebbüs suçu işlenmiş sayılacak ve bu kapsamda değerlendirilecektir. Bu gibi olaylarda çoğunlukla yaralama eylemi de gerçekleştiği için hakim olayın niteliğine göre işlenişine göre veya fail-mağdurun aralarındaki duruma göre karar vermektedir.  

Adam Öldürmeye Teşebbüs Suçunun Cezası

Adam öldürmeye teşebbüs suçunun cezası kanunda tam olarak belirlenmemiştir. Olayın mahiyetine göre mahkemece karar verilecektir. Çoğu kez adam öldürmeye teşebbüs suçu davası Asliye Hukuk Mahkemesinin yaralama diye önüne gelen dosyalarda yapılan araştırma sonucu Adam Öldürmeye Teşebbüs Suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varıp kendisini yetkisiz kabul etmesiyle ve dosyayı Ağır Ceza Mahkemesine göndermesiyle oluşur. Adam öldürmeye teşebbüs suçu bir teşebbüs suçu olduğu için verilecek olan cezaya ilişkin eğer Adam Öldürme Suçu, Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezasını gerektiren bir eylem ise burada teşebbüste kalan eylem için verilecek olan ceza 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası iken, Müebbet Hapis Cezasını gerektirecek eylemlerle suçu işlemiş ise fail burada verilecek olan hapis cezası 9 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası şeklinde olacaktır.

Adam Öldürmeye Teşebbüs Suçunda Zamanaşımı Süresi

Adam öldürmeye teşebbüs suçunda zamanaşımı süresi TCK 66’da belirtilmiştir. Bu zamanaşımı sürelerine göre 5 yıldan 20 yıla kadar olan hapis cezalarında dava zamanaşımı süresi, 20 yıldan aşağı olmayan hapis cezalarında kamu davası açılabilmesi için gerekli olan dava zamanaşımı süresi 20 yıl, müebbet hapis cezasını gerektiren suçlarda kamu davası açılması için dava zamanaşımı süresi 25 yıldır.

Adam Öldürmeye Teşebbüs Suçunda Yetkili ve Görevli Mahkeme

Adam öldürmeye teşebbüs suçunda yetkili ve görevli mahkeme suçun işlendiği yerde bulunan Ağır Ceza Mahkemesidir.

Benzer Yazılar

Nitelikli Dolandırıcılık Suçu, Şartları ve Cezası

Çelik Avukatlık

Görevi İhmal ve Kötüye Kullanma Suçu ve Cezası

Çelik Avukatlık

Ceza Muhakemesinde Yakalama,Tutukluluk ve Tutuklamaya İtiraz

Çelik Avukatlık

Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma ve Diğer Örgütlü Suçlar

Çelik Avukatlık

Hırsızlık Suçu Cezası ve Şartları Nelerdir?

Çelik Avukatlık

Adli Arama Kararının İncelenmesi

Çelik Avukatlık

4 Yorumlar

K**** E**** 8 Haziran 2019 at 06:34

Ben uyurken hanimim bogazima ayagiyla coktu kendimi zor kurtarabildim yuzum gozumu hep cizdi kanlar icinde kaldim cezasi ne dir aca tskler

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 11 Haziran 2019 at 12:23

Merhaba, olayda öncelikle yaralama mı yoksa öldürmeye teşebbüs durumu mu olduğuna bakılır. Burada şahsınıza yönelik doğrudan öldürmeye yönelik bir eylem olduğu açıktır. Bu bağlamda şikayette bulunmanız, ilgili delilleri sunmanız halinde savcılık dosyayı re’sen inceleyecek, burada adam öldürmeye teşebbüs veya yaralama şeklinde bir yargılama süreci işleyecektir.

Cevap ver
R**** Y**** 26 Haziran 2019 at 03:28

Ben 5 Mayıs 2019 tarihinde Evimde otururken bir numara beni aradı açtım tanıdığım bir tane çocuk abi bizim buradaki parka gel sana hediyem var dedi Ben de ne hediyesi dedim gel burada öğrenirsin dedi Tamam dedim gittim Baktım 7-8 kişi varlar bir tanesi geldi yanıma titriyordu herhalde uyuşturucu kullanmışlardı benle selamlaştı son odana dedi para ver dedi uyuşturucu alacağız Ben de dedim Param yok o zaman dedi pantolonu indirsene burada sikeceğiz Ben de ne saçmalıyorsun dedim Diğerleri de geldi yanıma beni vurmaya başladılar Bu ilk gelen çocuk bıçak çıkardı beni baldırlarımdan bıçaklamaya başladı kendimi savunamadım Çünkü çok kişilerdi yere düştüm O esnada beni bıçaklayan şahıs Cebimdeki 970 lirayı aldı geri ayağa kalktım Bu çocuk bu sefer bıçağı kalbime salladı kolumu koydum önüne bıçak sol dirseğime çakıldı sonra oradan kaçmayı başardım bir eczane vardı Oraya sığındım sonra Bunlar gidince çıktım Hastaneye gittim orada işte dikiş falan attılar rapor tuttu Doktor çıktım eve geldim yarın sabahtan gittim karakola şikayetçi oldum Bunlar da şimdi gitmişler kendilerine Avukat tutmuşlar İki tane de şahit yazdırmışlar bu durumda benim ne yapmam lazım ve benim bıçaklayan ve gasp eden şahıs mahkemede ceza alır mı Bunu öğrenmek istiyorum

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 27 Haziran 2019 at 16:52

Merhaba, olayda yağma suçunun işlendiği daha sonrasında ise buna devam edilerek öldürmeye teşebbüse varıncaya kadar yorumlanabilecek mahkemenin takdirinde olacak olan soruşturma ve kovuşturma sonucu oluşacak bir durum bulunmaktadır. Size karşı yapılan bu hareketlerden dolayı ceza alınamaması söz konusu değildir. Bu konuda hukuki bir yardım almanızı da ayrıca tavsiye ederiz.

Cevap ver

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.