Ceza Avukatı

Her İnsan Potansiyel Suçludur

Dünyada mutlak iyi ve mutlak kötü kavramı yoktur. İnsanlar yalnızca filmlerde siyah ve beyaz olarak ayrılır. Her insanın içinde kötü bir taraf vardır; bu da insanı potansiyel suçlu konumuna getirir. Kaldı ki insanın içinde kötülük olması gerekmez, koşullar kimi zaman insanı suçlu konumuna düşürür. Dolayısıyla her insanın işlediği suçun hukuksal olarak incelenmesi gerekir. Şunu söyleyebiliriz; her insanın bir gün ceza avukatı ihtiyacı olacaktır.

Kamu hukuku alanına giren suçlar ceza hukuku kapsamında incelenir. Bunlar adi veya nitelikli suçlar olabilir. Hepsi farklı dallarda incelenir ve farklı ceza gereksinimleri doğurur. Ekmek çalmaktan dolandırıcılığa, gasptan organize suçlara adar uzanan geniş bir yelpazedeki bu suçlar, pek çok farklı etken değerlendirilerek incelenir. Şahsın bilinçli olarak yapması, cezai ehliyeti olması gibi durumlar göz önünde bulundurulur. Hafifletici sebepler araştırılır ve nihai karar daha sonra verilir.

Ceza avukatı kapsamına giren davalar:

  • Sulh ceza davaları
  • Asliye ceza davaları
  • İcra ceza davaları
  • Ağır ceza davaları
  • Askeri ceza davaları

olarak sıralanabilir.

Her insanın bir gün bu tip bir suça karışabileceği düşünüldüğünde, ceza avukatı olarak belirlenen avukatın nitelikli ve ne yaptığını bilen biri olması büyük önem kazanıyor. Suç işlemek kişiyi suçlu yapar evet, fakat her suçlu kötü değildir. İyiler de suç işleyebilir. Nefsi müdafaa amacıyla bir insan öldürülebilir, fakat bunun bir de cezası olmalıdır. Bu gibi sebepleri doğru şekilde tahlil edebilecek bir avukat ile hak edilen cezanın alınması sağlanabilir.

Adalet kavramı oldukça ince bir çizgide ilerler. Kimi zaman insan vicdanına uymayan kararlar ile adalet sağlanır. Bu denge herkesin hak ettiği cezayı alması ile sağlanabilir.

Ceza Avukatı ve Adalet

Toplumsal alanda suç işlemek giderek daha zorlaşıyor. Otomatik kontrol sistemlerinin yaygınlaşması, kamera sistemlerinin her sokak başına yerleştirilmesi gibi sebepler suç oranlarının düşmesine yardımcı oluyor. Fakat toplumsal yaşam insanları bazen suç işlemeye itebiliyor. Bu sebeple doğru ceza avukatı ile adaletin sağlanması gerekiyor. Geç gelen adalet adalet olmadığı gibi, suçtan fazla verilen ceza da adaleti sağlamıyor. Bu seçimin doğru yapılması toplumsal adaletin temininde önemli bir rol teşkil ediyor.

Benzer Yazılar

İstanbul Boşanma Davası Avukatı

Çelik Avukatlık

İstanbul Boşanma Avukatı

Çelik Avukatlık

Avukat Danışma

Çelik Avukatlık

Zeytinburnu Boşanma Avukatı

Çelik Avukatlık

Mülkleriniz İçin Gayrimenkul Hukuku Avukatı

Çelik Avukatlık

Aile Hukuku Avukatı

Çelik Avukatlık

4 Yorumlar

G**** A**** 23 Haziran 2019 at 06:49

Merhaba,2sene önce trafikte bir kavgaya şahit oldum ve tanıklık yaptım,karşı taraf bir cezaevi müdürü,ilgili dava sürerken karşı taraf kamera kayıtlarında olmama rağmen yalancı şahitlikten bana dava açarak kzandı ve cezam pararya çevrilip cezamı ödedim .şuanda tekrar müdür karşı tarafın yani şahitliğini yaptığım kişinin avukatına görevi kötüye kullanmaktan dava açtı beni de yine mahmekeye çağırdılar.bu olaydan dolayı ben tekrar ceza alır mıyım?nasıl bir yol izlemeliyim?yardım rica ederim
Tşkrler

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 25 Haziran 2019 at 11:25

Merhaba, hukukun temel kurallarından birisi de aynı suçtan dolayı birden fazla ceza verilemeyeceğidir. Burada size suçla ilgili yeni deliller bulunmadan herhangi bir şekilde başvuruda bulunamayacaklardır.

Cevap ver
Y**** K**** 2 Temmuz 2019 at 03:19

Öncelikle merhaba size sorum olacak ben eşim ile boşanma sürecinde iken evde ben uyurken polisi arayarak eşim bana bıçak çekti diyerek şikayetçi oluyor yalnız ben ne bıçak çektim ne de bıçaktan haberim var zaten bıçak ta kendisi mutfaktan almış ekmek bıçağı ifadesinde öyle yazıyor.
Beni dinlemeden hakim para cezası veriyor kesinleşmiş karar olarak 20 taksite bölünmüş aylık 112 TL her hangi bir kanıt yok delil yok itirazda bulunamıyorum ?
Ve ödenmediği takdirde kamu dairesinde iş uygun görmüşler kamu dairesinde iş nerelerde veriliyor hangi yerlerde..?
Şuan adanadayım 30 gün içerisinde ödenmesi gerekiyor ilk taksitin mersine taşınıyorum ordan ödeyebilirmiyim…

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 3 Temmuz 2019 at 13:03

Merhaba, şahsınıza yönelik atılan iftiralar ile ilgili yasal yollara başvurabilirsiniz. Ayrıca hukukumuzda Anayasa ve kanunlar gereği yargılama olmaksızın böyle bir süreç işleyemez. Olay ile ilgili hukuki destek almanızı tavsiye ederiz.

Cevap ver

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.