Ceza Avukatı

Her İnsan Potansiyel Suçludur

Dünyada mutlak iyi ve mutlak kötü kavramı yoktur. İnsanlar yalnızca filmlerde siyah ve beyaz olarak ayrılır. Her insanın içinde kötü bir taraf vardır; bu da insanı potansiyel suçlu konumuna getirir. Kaldı ki insanın içinde kötülük olması gerekmez, koşullar kimi zaman insanı suçlu konumuna düşürür. Dolayısıyla her insanın işlediği suçun hukuksal olarak incelenmesi gerekir. Şunu söyleyebiliriz; her insanın bir gün ceza avukatı ihtiyacı olacaktır.

Kamu hukuku alanına giren suçlar ceza hukuku kapsamında incelenir. Bunlar adi veya nitelikli suçlar olabilir. Hepsi farklı dallarda incelenir ve farklı ceza gereksinimleri doğurur. Ekmek çalmaktan dolandırıcılığa, gasptan organize suçlara adar uzanan geniş bir yelpazedeki bu suçlar, pek çok farklı etken değerlendirilerek incelenir. Şahsın bilinçli olarak yapması, cezai ehliyeti olması gibi durumlar göz önünde bulundurulur. Hafifletici sebepler araştırılır ve nihai karar daha sonra verilir.

Ceza avukatı kapsamına giren davalar:

  • Sulh ceza davaları
  • Asliye ceza davaları
  • İcra ceza davaları
  • Ağır ceza davaları
  • Askeri ceza davaları

olarak sıralanabilir.

Her insanın bir gün bu tip bir suça karışabileceği düşünüldüğünde, ceza avukatı olarak belirlenen avukatın nitelikli ve ne yaptığını bilen biri olması büyük önem kazanıyor. Suç işlemek kişiyi suçlu yapar evet, fakat her suçlu kötü değildir. İyiler de suç işleyebilir. Nefsi müdafaa amacıyla bir insan öldürülebilir, fakat bunun bir de cezası olmalıdır. Bu gibi sebepleri doğru şekilde tahlil edebilecek bir avukat ile hak edilen cezanın alınması sağlanabilir.

Adalet kavramı oldukça ince bir çizgide ilerler. Kimi zaman insan vicdanına uymayan kararlar ile adalet sağlanır. Bu denge herkesin hak ettiği cezayı alması ile sağlanabilir.

Ceza Avukatı ve Adalet

Toplumsal alanda suç işlemek giderek daha zorlaşıyor. Otomatik kontrol sistemlerinin yaygınlaşması, kamera sistemlerinin her sokak başına yerleştirilmesi gibi sebepler suç oranlarının düşmesine yardımcı oluyor. Fakat toplumsal yaşam insanları bazen suç işlemeye itebiliyor. Bu sebeple doğru ceza avukatı ile adaletin sağlanması gerekiyor. Geç gelen adalet adalet olmadığı gibi, suçtan fazla verilen ceza da adaleti sağlamıyor. Bu seçimin doğru yapılması toplumsal adaletin temininde önemli bir rol teşkil ediyor.

Benzer Yazılar

Ağır Ceza Avukatı

Çelik Avukatlık

Yenibosna Tazminat Avukatı

Çelik Avukatlık

İstanbul Avukat Arama

Çelik Avukatlık

Yenibosna Boşanma Avukatı

Çelik Avukatlık

Bakırköy Boşanma Avukatı

Çelik Avukatlık

Şirinevler İşçi Avukatı

Çelik Avukatlık

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.