Bu Makaleyi Paylaş

Hakkımda açılmış bir dava var mı? ve bunun var olup olmadığını iki şekilde öğrenebiliriz.Bunlar uyap vatandaşlık portalını kullanmak yoluyla ve e-devletten sorgulatma yoluyla öğrenmedir..

E-devlet şifresiyle hakkımızda açılmış bir davanın olup olmadığını kolaylıkla öğrenebiliriz.Bu uygulama uyap alt yapısını kullanarak davanın açılış tarihini ,kim tarafından açılmış olduğu gibi davanın bir çok detayını bu şekilde öğrenebiliyoruz.

Yapmamız gereken tek şey e-devlet sitesine girip tc kimlik numaramızı ve şifremizi yazmaktır. Bu şekilde tüm bilgilere erişebiliriz.Diğer bir yöntem olan uyap vatandaşlık portali 3 yol ile bize hizmet sunmaktadır.Bunlardan ilki e-devlet şifresiyle uyap vatandaşlık portaline giriş yapmak.

Diğer bir yol ise imza ile ve son yol ise mobil e imza ile giriş yapılabiliyor.Lakin uyap yoluyla dava sorgulatma tamamen ortadan kaldırılmıştır. Artık e-devlet şifremizi alıp tc kimlik numarası ile giriş yaparak sorgulatıyoruz.

E-devlet Üzerinden Davaların Takibi

E -devlet üzerinden dava dosyaların sorgulatması takibi oldukça kolaydır.Siteye giriş yaptıktan sonra mahkeme dosya sorgulama bağlantıların takip ettikten sonra bütün detaylar ekrana yansıyacaktır. Ve ekrandan kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Uyap Vatandaş Portali İle Dava Sorgulaması

Uyap üzerinden giriş yapacak kişilerin statülerine göre giriş yöntemleri vardır.Giriş yapacak kişiler uyap portali için uyap mahkeme dosyası sorgulama vatandaş giriş bölümünü kullanmalıdırlar.Bu şekilde giriş yapabileceklerdir.

Uyap portaline giriş ilk olarak kendi sitesinde çıkmıştır. Daha sonra e-devlet üzerinden uyap portali alt yapısına bağlanarak giriş yapılmaktadır.Bu hizmetler ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Lakin e  devletten giriş yapılması için postaneden ücret mukabilinde şifre alınmaktadır.

Adliye Tevzi Bürolarından Dava Sorgulama

Adliye tevzi bürolarından dava dosyası hakkından bilgi almak isteyen davanın tarafları kimlik göstermek koşuluyla dosyayla ilgili ön büroya başvurarak bilgi alabileceklerdir.

Sms Yoluyla Dava Sorgulama

Davanın içerikleri de dahil olmak üzere uyap adalet , avukat , vatandaş ve diğer portal lar üzerinden yapılan işlemler ile uyap bölgesinden yayımlanan atamalar ve yer değiştirme gibi bilgilerle ilgili uyarıların ,bilgilerin ve duyuruların sms ile kullanıcılarına hizmet vermesidir.