İş Avukatı

İş avukatı ile çalışan için adalet aramak

Gelişmekte olan ülkemizde iş olanakları her geçen gün daha geniş bir yelpazeye yayılıyor. Değişik sektörlerin ülkemize girmesine rağmen yükselen işsizlik oranları ise şimdilik yalnızca dönemsel olarak görülüyor. Her ne kadar dönemsel olsa da işsizlik problemi birçok genci korkutuyor. İşsiz kalma korkusu ise çalışanı huzursuz ediyor. Bu sebeple çoğu zaman iş yerinde karşılaştığı problemlere sesini çıkartmıyor. İş hukukunun savunucusu olarak görülen iş avukatı, çalışanın ve işverenin haklarını eşit düzeyde korumak için çabalıyor.

İş hayatı hem işveren hem de çalışan için zor bir dönemden geçiyor. Bu zor dönemi atlatmak için iki taraf da kendince önlemler alıyor. İşveren ekonomik zorluklarla baş edebilmek için işçi sayısını ve ücretlerini minimumda tutmaya çalışırken, çalışanlar da işyerinde elinden gelenin “sini ortaya koyarak vazgeçilmez olmaya uğraşıyor.

İş avukatı ve iş hukuku

İşveren ve çalışan arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi konusunda ortaya çıkan iş hukuku kavramı, her türlü uyuşmazlık ve adaletsizliği ortadan kaldırmaya çalışıyor. Hem işverenin sermayesini korumak, hem de işçinin emeğinin karşılığını almasını sağlamak için konulan kanunların tesisini ise iş avukatı takip ediyor.

İş sektörünün en büyük problemleri arasında yer alan işçinin uğradığı mobing, zorlama, baskı ve psikolojik şiddet problemleri bu hukuk kapsamında görülen davalarda başı çekiyor. İşverenin daha fazla verim alabilmek uğruna uyguladığı baskılar maalesef verim sağlamak yerine stresli ve huzursuz çalışanlar yaratıyor. Bu da durumu kısır bir döngüye sokmaktan başka hiçbir işe yaramıyor.

Bu hukuk kapsamında verilen danışmanlık hizmetleri özellikle çalışanlar için hayatı bir önem taşıyor. Fazla mesai ücretlerinin kanunlar çerçevesinde incelenmesi, güncel mevzuatlarla uyumlu sözleşmelerin yapılması, mobing uygulamasının tespiti gibi konularda hukuk büroları çalışanın yardımcı oluyor. İş sektörü büyüdükçe artan böyle davalar, danışmanlık hizmetinin önemini de ortaya koyuyor.

Gerek işverenin gerekse çalışanın, iş yerinde adaleti tesis etmek adına hukuk bürolarından yardım alması gerekiyor. İş avukat tahsis eden büro sayısı gün geçtikçe daha da fazlalaşıyor. Danışmanlık veya dava desteği almak için internette küçük bir araştırma yapılması bile yeterli oluyor.

Benzer Yazılar

Ataköy Hukuk Bürosu

Çelik Avukatlık

Avukat Danışma

Çelik Avukatlık

Ataköy Ceza Avukatı

Çelik Avukatlık

Ceza Avukatı

Çelik Avukatlık

Bakırköy Avukat ve Hukuk Büroları

Çelik Avukatlık

Türk Aile Hukuku

Çelik Avukatlık

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.