Korona Virüs Salgını ve Hukuki Karşılığı

K

Korona virüsü ortaya çıkması ile birlikte çok hızlı şekilde yayılan ve yayılmaya da devam eden bir salgın hastalıktır. Çin’de ortaya çıkmasıyla birlikte çok katı önlemler alınmasına rağmen global çağda çok hızlı şekilde yayılan bu salgın hastalığın henüz bir aşısı veya tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Korona virüsünün ülkemizde görülmesiyle birlikte de devletimiz tarafından da sıkı önlemler alınmaya başlanılmıştır. Alınan önlemlere uymak bir vatandaşlık borcunun olması yanı sıra bir zaruriyettir. Türk Ceza Kanununda bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önlenilmesine ilişkin ve halkı korkuya sürükleyen insanlara karşı ağır yaptırımlar bulunmaktadır.

Korona virüsüyle birlikte alınan önlemlerin çapının genişlemesiyle birlikte oluşabilecek suç tipleri de değişiklik gösterecektir. Eğer çevrenizde bulaşıcı hastalığı yayma maksadı güden veya oluşan bu kaos ortamından faydalanmak isteyen birileri varsa bu kişileri savcılık makamına şikayet ederek gerekli önlemlerin alınmasını talep edebilirsiniz.

Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma Suçu:

Öncelikle hukukumuzda ‘Kamu Sağlığına Karşı İşlenen Suçlar’ başlığı altında ‘Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma’ hükmü düzenlenmiştir. Türk Ceza Kanunu 195’teki bu düzenlemeye göre bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi ile ilgili 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebilir. İlgili bu madde gereği devlet tarafından korona virüsüne karşı alınan önlemlere riayet etmeyen kimseler aynı zamanda suç işlemiş olacaklardır.

Ayrıca korona virüsü taşıdığını bilen kişinin bu hastalığı bilerek yayması da durumun içeriğine göre yaralama veya öldürme suçu ya da en azından bunlara teşebbüs olarak değerlendirilebilir.

Korona Virüsü Sebebiyle Panik Ortamı Oluşturma:

Korona virüsünün yayılması dışında bu süreçte halka yönelik yapılan korku ve panik oluşturma gayesi barındıran paylaşımlar da suç teşkil eder.

Twitter, facebook, instagram ve whatsapp üzerinden yapılan paylaşımlarda verilen yanlış bilgiler, korkutma amacı güden senaryolar da halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit kapsamında değerlendirilir ve Türk Ceza Kanunumuzda ağır yaptırımları vardır. Yapılan bu paylaşımlarda halkın endişe,
korku ve panik yaratmak amacıyla hayat, sağlık, vücut bütünlüğüne ya da malvarlığı bakımından alenen tehditte bulunan kişilere 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilecektir.

Devlet tarafından alınacak önlemlerle birlikte herkesin kendi tedbirini de almasıyla birlikte virüsün yayılma şiddeti en aza inecektir. Tüm bu durumlarla birlikte provokatörlere fırsat vermemek adına bilinçli olmalı, yayınlanan yanlış bilgilere itibar etmemeli ve bu yalan yanlış olan bilgileri teyit etmeden yaymamalıyız.

Korona Virüsünden Dolayı İşlenen Suçlarda Görevli ve Yetkili Mahkeme:
Korona virüsünden dolayı işlenen suçları en yakın savcılık makamı üstünden şikayet ederek suç duyurusunda bulunabilirsiniz. İşlenen bu suçlarda görevli ve yetkili mahkeme suçun işlendiği yerde bulunan Asliye Ceza Mahkemesi olacaktır.

Benzer Yazılar

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi:

Çelik Avukatlık Bürosu

İhtarname Hazırlanması Ve Çekilmesi

Çelik Avukatlık

Nitelikli Dolandırıcılık Suçu, Şartları ve Cezası

Çelik Avukatlık

Kişilerin Konuşmalarının Dinlenmesi ve Kayda Alınması Suçu

Çelik Avukatlık

İkinci El Araçtaki Ayıbın Sonradan Fark Edilmesi

Çelik Avukatlık Bürosu

Çocuğun Kaçırılması ve Alıkonulması Suçu

Çelik Avukatlık

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.