KORONA SEBEBİYLE İŞİNİ KAYBEDEN VATANDAŞLAR İÇİN ALINAN ÖNLEMLER

KARANTİNA DÖNEMİNDE İŞİNİ KAYBEDEN VATANDAŞLAR İÇİN ALINAN ÖNLEMLER
Koronavirüsün ülkemizde görülmeye başlamasından bu yana hayat durma noktasına geldi. Bu durumun ekonomik açıdan da ülkemiz için olumsuz yansımaları oldu. Birçok işçi bu süreçte işini kaybetti ve kendisine, ailesine yetemeyecek duruma geldi. İşten çıkarılan vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi, bu süreci daha rahat atlatabilmesi için devlet de bazı önlemler almıştır. Böylece pandeminin ekonomiye verdiği zarardan halkın daha az düzeyde etkilenmesi amaçlanmaktadır. İşsizliğin yarattığı sıkıntıların önüne geçebilmek için devlet; 15 Mart tarihinden sonra işini kaybeden vatandaşlar için günlük 39,24 TL tutarında nakdi yardım yapılması kararlaştırılmıştır. Fakat bu yardımdan emekli olmasına rağmen çalışan iişçiler işten çıkarılması durumunda yararlanamayacaktır.
Bildiğimiz üzere koronavirüs sebebiyle alınan önlemler kapsamında belirli zaman dilimlerinde İçişleri Bakanlığının kararı üzerine sokağa çıkma yasağı ilan edilmektedir. Resmi tatiller ve haftasonu tatilleri (Cumartesi ve Pazar günleri) bu zaman dilimini kapsamaktadır. Fakat bazı meslek grupları halka hizmet dolayısıyla yahut üretimin devamlılığının zorunlu olması sebepleriyle yasak kapsamında sayılmaktadır. İşverenlerin sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde çalışmaya devam etmek istemeleri üzerine bir izin belgesi almaları gerekmektedir. Belirtilen istisnalar dışında kalan işyerlerinin yasaktan muaf tutulmak amacıyla; muafiyet gerekçelerine yer verdikleri beyan dilekçelerine, faaliyet belgeleri ve yasak sürecinde çalıştırılacak işçi listesini de ekleyerek yazılı olarak bağlı bulundukları mülki amirlere –kaymakamlık ve valiliklere- iletmeleri gerekmektedir.

KORONA VİRÜS SEBEBİYLE İŞ SAATLERİ
Koronavirüs sebebiyle işsiz kalan vatandaşlar olduğu kadar ücretsiz izne çıkarılan büyük bir kesime de şahit oluyoruz. İşverenler ekonomik durgunluktan dolayı yeterli kazancı sağlayamadığı için birçok işçiyi ücretsiz izne çıkarmaya başlamıştır. Bu sebeple halkın ekonomik bunalım yaşamaması için devlet tarafından belirli tedbirler alınmıştır. Bu sebeple düzenlenen 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunun Ek 2. maddesinde, “Genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz ile zorlayıcı sebeplerle iş yerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak önemli ölçüde azaltılması veya iş yerinde faaliyetin tamamen veya kısmen geçici olarak durdurulması hallerinde, iş yerinde üç ayı aşmamak üzere kısa çalışma yapılabilir.” deniliyor. Çalışma süresinin kısmen azaltıldığı işyerlerinde işverenler çalışma sürelerini yasada belirtilen çalışma süresine uygun olarak, yani gece 7,5 saatin üzerinde ve günlük 11 saatin üzerinde olmamak şartıyla dilediği şekilde düzenleyebilir.

KORONA VİRÜS DÖNEMİNDE ÖDENEKTEN KİMLER YARARLANABİLİR?
Sigortalıların kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için için İşverenin Türkiye İş Kurumuna müracaatının uygun bulunmasının yanı sıra, kısa çalışma ödeneğinden faydalanacak sigortalının, işsizlik maaşını hak eden kriterlere sahip olması gerekiyor. Ödenek, son 12 aylık SGK’ya bildirilen prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanan günlük tutarın yüzde 60’ı üzerinden hesaplanarak veriliyor. Koronavirüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma ödeneğine başvurmak isteyen işverenler, 23 Mart 2020 tarihi itibarıyla Çalışma İş Kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel oluşturulan, e-posta yolu ile başvuru yapabilecektir.

Benzer Yazılar

Ayıplı Mal Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Çelik Avukatlık Bürosu

2020 İNFAZ YASA DEĞİŞİKLİĞİ

Çelik Avukatlık Bürosu

Miras Denkleştirme Davası

Çelik Avukatlık Bürosu

Dava Nasıl Açılır?

Çelik Avukatlık

Korona Virüs Kapsamında Hukuki Düzenlemeler

Çelik Avukatlık Bürosu

Tapu İptali ve Tescil Davası

Çelik Avukatlık Bürosu

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.