Korona Virüs Salgınının Hukuki Etkileri

En son Alınan Kararlar Işığında Korona Virüs Salgınının Etkileri
Son günlerde ülkemizi iyice etkisi altına alan korona virüs salgını ile birlikte dünyada olduğu gibi ülkemizde de alınan önlemler sıklaştırılmaktadır. Korona virüs salgını ile ilgili önlemler alınarak hastalığın yayılmasının en aza indirilerek oluşabilecek olumsuzlukları en az seviyede tutmak amaçlanmaktadır. Bizler de bu yazımızda korona virüsünün hukuktaki yansımalarından bahsedeceğiz.

İcra ve İflas Takibi Başlatılması ile İlgili Durum:
Yayınlanan son genelgeye göre Korona virüs salgını nedeniyle 30/04/2020 tarihine kadar yurt genelinde yürütülen veya başlatılacak olan icra ve iflas takiplerinin durdurulması, taraf ve takip işlemlerinin yapılmaması kararı alınmıştır.
Oluşan bu duruma göre yeni icra ve iflas talebi alınmayacaktır. Bununla birlikte korona virüs salgını sebebiyle taraf ve takip işlemlerinin de yapılmayacağı açıklanmıştır.
Yapılacak işlemlerin şayet tarihin uzatılmaması halinde 30/04/2020 tarihinden sonra gerçekleştirileceği belirtilmiştir.

Satış Günü Belirlenmiş olan Açık Artırmaların Durumu:
Satış günü belirlenen artırımlarla ilgili korona virüs salgını sebebiyle yayınlanan genelgede 30/04/2020 tarihine kadar olacak tüm işlemlerin bu tarihten sonraya bırakıldığı ve açık artırımların bu süreler zarfında yapılmayacağı belirtilmiştir.

İcra ve iflas daireleri tarafından verilen ve 30/04/2020 tarihi sınırları içinde kalan mal veya hakların artırımının 30/04/2020 tarihinin ardından herhangi bir talebe gerek olmaksızın satış günü verileceği ve oluşturulacak bu yeni satış gününde işlemlerin gerçekleştirileceği belirtilmiştir.

Nafaka Alacaklarına ilişkin İcra Takiplerindeki Durum:
Yayınlanan genelgede belirtilmiş olan istisnai hal nafaka alacaklarıdır. 30/04/2020 tarihine kadar icra ve iflas takipleri başlatılamayacağı yer alsa da nafaka alacağı ile ilgili icra takipleri bunun dışında tutulmuştur. Şayet nafaka alacaklarınız mevcut ise bunlar korona virüs salgını çerçevesinde icra takibi dışında bırakılan işlemler arasında yer almaz.

Nafaka alacakları ile ilgili icra takiplerini meydana getirebilirsiniz.

İhtiyati Haciz Kararları ile ilgili Durum:
Korona virüs salgını sebebiyle yayınlanan son genelgede mevcut ihtiyati haciz kararlarının icra ve infaz edilmemesi kararı verilmiştir. Yani mevcut bir ihtiyati haciz kararı yer alsa dahi bunlar uygulanmayacaktır.

Maaş Hacizleri ile ilgili Durum:
Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan genelgeye göre 30/04/2020 tarihine kadar nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere tüm icra ve iflas takiplerinin durdurulmasına karar verilmiştir. Maaş hacizleri de bu kapsamda değerlendirilebilecektir.

Benzer Yazılar

İtirazın İptali İle İtirazın Kaldırılması Davaları

Çelik Avukatlık

İcranın Geri Bırakılması Tehir-i İcra Nedir?

Çelik Avukatlık

Tasarrufun İptali Davası Nasıl Açılır?

Çelik Avukatlık

Haksız İcra Takibinden Dolayı Tazminat

Çelik Avukatlık

İcra Takibi Nasıl Açılır?

Çelik Avukatlık

Alacaklıyı Zarara Uğratma Suçu ve Cezası

Çelik Avukatlık

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.