Korona Virüs Döneminde Yapılabilen Hukuki İşlemler

Korona Virüs Döneminde Yapılabilen Hukuki İşlemler:

Korona Virüs Döneminde Hukuk

Korona virüs salgınının diğer adıyla Covid-19 salgınının hayatımıza girmesiyle birlikte bu durumdan etkilenmeyen kişi veya kurum neredeyse kalmamıştır. Hukukta da alınan önlemler kapsamında işlemlerin birçoğu yapılamamakta yapılacaklar işlemler salgın sonrası dönemlere ertelenmektedir.

Korona virüs döneminde alınan hukuki önlemler yazımıda da belirtmiş olduğumuz gibi başlıca yeni dava açma, icra takibinde bulunma, ivedilikle görülmesinde lüzum olmayan davaların ertelenmesi gibi önlemler alınmıştır.

Başlangıçta mayıs sonuna kadar ertelenen işlemler salgın sürecinin devam etmesiyle birlikte 15 Hazira tarihine kadar ertelenmiştir. Bu tarihe kadar korona virüs salgınının bastırılması ve kontrolün ele alınması halinde tüm hukuki işlemlerin yapılmasına kademeli olarak veya doğrudan başlanabilecektir.

Yaşanılan bu salgın döneminde de pek çok hukuka aykırı durum veya anlaşmazlık meydana gelebilmektedir. Meydana gelen hukuka aykırılıkların doğrudan virüs sonrası döneme bırakılması mümkün olamayabiliyor. Bu gibi durumlar için Nöbetçi Mahkemeler görevlerini yerine getirmektedirler. Söz konusu uygulamaya göre; Adliye ortamında salgının yayılmasının önüne geçmek adına günlük nöbetçi mahkeme uygulamasının yeterli ve uygun olacağı tutukluluk arz eden veya aciliyet gerektiren hususların açıklanan tarihe kadar evrak üzerinden yürütülmesine karar verilmiştir.

Söz konusu yazıda şartlı tahliye ve diğer gelebilecek acil işlerin Nöbetçi Mahkeme ya da Nöbetçi Hakim tarafından karara bağlanabileceği vurgulanmıştır.

Alınan bu önlemlerle tutukluluk arz eden işlemler başta olmak üzere zaman aşımı süresi yakın olan soruşturma ve kovuşturma dosyaları, yürütmenin durdurulması istemleri ile konusu gereği aciliyet gerektiren tüm iş ve işlemler yapılabilmektedir.

Yaşanılan salgın hastalık süresince aile mahkemelerinin, iş mahkemelerinin veya diğer mahkemelerin ne zaman işlem yapmaya başlayacağı ise henüz belirli değil. Şimdilik belirlenen tarih Haziran 15 olmakla birlikte hastalığın kontrol altına alınması veya ilerlemesine göre bu tarihte değişiklikler meydana gelebilecektir.

Benzer Yazılar

Tarım Arazilerinde Komşunun Önalım Hakkının Kaldırılması

Çelik Avukatlık Bürosu

2020 İNFAZ YASA DEĞİŞİKLİĞİ

Çelik Avukatlık Bürosu

Ayıplı Mal Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Çelik Avukatlık Bürosu

Hakimin Reddi, Reddin Şartları ve Reddine İtiraz

Çelik Avukatlık

Koronavirüs İşten Çıkarma Yasağı

Çelik Avukatlık Bürosu

İhtiyati Tedbir Nedir, Nasıl Talep Edilir ve Kaldırılır?

Çelik Avukatlık

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.