Nafaka Davası, Nasıl Alınır ve Şartları Nelerdir?

Nafaka Nedir ?

Nafaka, boşanma davası sürerken ya da boşanma davasının sona ermesinden sonra maddi olarak zorluğa düşecek olan kişiye veya ortak çocuklara bağlanan ve her ay ödenmesi gereken para olarak ifade edilebilir. Her nafaka türü için farklı şartlar gerekir. Bu şartların yerine getirilmiş olması durumunda ancak alınabilir.

Kimler Nafaka Alabilir ?

Boşanma sürecinde ve boşanma davası sonrası nafakayı alabilecek olan kişiler;

 • Düşük gelire sahip ya da geliri olmayan kişiler
 • İşsiz kişiler
 • Ev hanımları
 • Asgari ücretle çalışan eşler
 • Geçici işlerde çalışan düzenli bir işi ve geliri olmayan eşler yoksulluk nafakası alabilirler.

Kimler Nafaka Alamaz ?

Boşanma sonrası yoksulluk nafakası alamayacak olan kişiler;

 • Resmi olarak evli olmasa da fiili olarak başkası ileevli gibi yaşayan kişiler
 • Belirli bir gelire sahip, boşanma sonrası yoksullukçekmeyecek kişiler
 • Maaşı, aylık geliri, dul aylığı, emekli maaşı,yaşlılık maaşı gibi düzenli gelire sahip kişiler
 • Yeterli miktarda sosyal yardım alan, kira geliri olan, yurtdışından gelire sahip, işsizlik maaşı olan kişiler
 • Mesleği olan, mesleğini icra eden ve buna bağlı olarakbelirli bir kazanca sahip kişiler
 • Memur olan eşler
 • Bankada belirli bir miktarda parası olan, faizgelirine sahip eşler
 • Mesleğe sahip ya da belirli bir yeteneğe sahip fakatbunu isteyerek kullanmaktan imtina eden kişiler
 • Kumar bağımlısı eşler
 • Eşi ile aynı gelire sahip eş
 • Eşi yoksul olan eş boşanma sonrası yoksulluk nafakasıalamaz.

Nafaka Artırmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Boşanma davalarında nafakaya ilişkin olarak verilen kararların kesin hüküm niteliği yoktur. Yani bu durum şu anlama gelir. Değişen hayat koşullarına bağlı olarak nafakada artırım ya da indirim yapılabilir.Hayat standartlarında yaşanabilecek değişikliğe göre bireyler nafaka yükseltme davası açabilirler. Örneğin çocuk için alınan nafaka, çocuğun okula başlaması ile artırılabilir. Çocuğun masraflarının artması, çocuk için alınan nafakanın da artırılmasına sebep olacak nafakayı arttırma davası gerekçelerinden birisidir. Ya da yıllar içerisinde enflasyona bağlı olarak kira giderleri ve diğer giderlerin artması durumunda, hakimin hükmettiği nafakanın miktarı enflasyona yenik düşebilir. Bu durumda da nafaka artırma davası açılarak bu mağduriyet giderilebilir.

Ayrıca nafaka artırımı davası açarak bireyler hakimden nafakanın her yıl enflasyona dayalı şekilde artırılmasını talep edebilirler. Bu durumda hakim nafakanın tefe tüfe artış oranlarına bağlı kalarak nafakanın her yıl arttırılması gerektiğine hükmeder.

Nafaka İptali İçin Ne Yapmalıyım ?

Nafakanın kaldırtılması da mümkün olabilen bir durumdur. Nafakanın alacaklısının, nafakayı alabilmek için gerekli şartları yerine getirmediği tespit edilirse, nafakanın borçlusu nafaka iptal davası açabilir. Örneğin, nafaka ödenen eski eşin belirli bir gelire sahip olması, yeni bir işe girmesi, başkası ile evli gibi yaşaması… gibi durumlarda nafaka iptal davası açılabilir.

Birikmiş Nafakanın Tahsili

Geçmişe dönük ödenmeyen nafakanın tahsili, nafaka borçlusundan icra yolu ile tahsil edilebilir. Nafaka borçlusunun nafakayı düzenli ödenememesinden ya da hiç ödememesinden kaynaklanan geçmişe dönük birikmiş nafakalar nafakanın türüne göre ilamlı ya da ilamsız icra takibi yapılması ile tahsil edilebilir

Nafaka Ödenmezse Cezası Nedir ?

Nafaka borçlusu, her ay düzenli bir şekilde nafakasını ödemekle yükümlüdür. Burada nafaka zamanında ödenmezsealacaklı olan kişi icra yoluyla nafakanın tahsilini yapabilir. Nafaka ödememenin cezası ise, 3 aylık tazyik hapsi olmaktadır. Nafaka borçlusu tarafından nafaka zamanında ödemezse hapis cezası varmı sorusuna cevaben evet 3 aylık bir hapis cezası ile karşı karşıya kalacaktır. 3 aylık tazyik hapsine mahkum edilen kişi, hapse girdikten sonra nafakayı ödeyerek hapis cezasını ortadan kaldırabilir. 3 aylık hapis cezasının yatılması durumunda ise nafaka ortadan kalkmamaktadır. Bu nafakanın borçlusu yine bu parayı ödemekle yükümlüdür. Burada nafakanın borçlusu nafakayı ödeyemeyecek maddi durumda ise nafakanın azaltılması ya da nafaka kaldırma davası açabilmektedir.

Sonuç: nafaka kesin hüküm içeren ve süresiz kararlar değildir. Zaman içerisinde değişen ve gelişen imkanlar ve hayat şartları neticesinde değişiklik sağlanabilir. Bunun için ” bir avukattan yardım alınması gerekmektedir.

Benzer Yazılar

Evden Uzaklaştırma Kararı ve Koruma Tedbiri

Çelik Avukatlık

Nafaka Arttırım Davası Nasıl Açılır?

Çelik Avukatlık

Boşanmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Çelik Avukatlık

Nafakanın Kaldırılması Davası ve Şartları

Çelik Avukatlık

Boşanma Davalarında Boşanma Avukatı Gerekli Midir?

Çelik Avukatlık

Nafaka İçin İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Çelik Avukatlık

4 Yorumlar

S**** C**** 9 Haziran 2019 at 18:18

Merhabalar.. mahkemenin kesinleştirdiği karar neticesinde aylık nafaka bağlandı. Karşı taraf ile irtibata geçmek istemiyorum hiçbir şekilde hani yatırdın mı yatırmadın mı vb şeklinde. Bu anlamda nafakayı icra yolu ile düzenli bir şekilde almayı umut ediyorum. Umut edilen yolda netice alınabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim. SAYGILARIMLA!

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 12 Haziran 2019 at 14:30

Merhaba, nafakanın size bağlanmasıyla birlikte karşı taraf mahkemenin belirlediği ölçülerde bu ödemeleri yapmak durumundadır. Aksi halde ödemediği takdirde icra yoluna başvurup hakkınız olan ödemeleri bu yolla sağlayabilirsiniz. Bunun yaşanması durumunda hukuki destek alabilir ve sorunlarınızı muhatap olmadan rahatlıkla çözebilirsiniz.

Cevap ver
K**** S**** 11 Haziran 2019 at 13:31

15.01.2011 de evlendim 11.03.2013 de boşandığım eski eşim evi terk etti 01.04.2013 de boşanma davası açtı karşı dava açtım yaklaşık 26 ay kadar aynı evde yaşadık çocuk yok kesin boşanma 17.12.2017 de gerçekleşti boşandığım kadın asgari ücretle çalışmaktaydı evllilik süresince boşanma aşamasındada ve hala asgari ücretle çalışmakta hakim tedbir nafakasına gerek duymadı daha sonra boşanma kararı verirken aylık 200 tl yoksulluk nafaksına hükmetti ve bunu başlangıç tarihi olarakta kadın açtığı boşanma davası tarihi olan 01.04.2013 ü baz aldı boşanma kesinleşeli bir yıldan fazla oldu hala asgari ücretle bir mali müşavirlik bürosunda çalışıyor ben zirai ilaç bayiliği yapıyorum ülkedeki tarımın kötü gidişinden bende etkilendim vergi levhamda son 5 yıldır zarar gözüküyor başka herhangi bir gelirim yok kirada oturuyorum nafakanın iptali davası açabilirmiyim kazanma şanssım nedir yarcımcı olurmusun yardımlarınız için şimdiden teşekür ederim.

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 11 Haziran 2019 at 13:48

Merhaba, nafakanın iptali için her zaman dava açılabilir. Taraflardan birinin durumunun değişmesi bunda etkilidir. Bu bağlamda sizin veya karşı tarafın durumunun değiştiğine dair belgeler ile mahkemeye başvuruda bulunmanız halinde mahkeme durumları tekrar değerlendirecek ve mümkün görmesi halinde nafakanın iptaline hüküm getirebilecektir.

Cevap ver

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.