Nafaka İçin İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Nafaka Nedir?

Nafaka, boşanma davası devam ederken veya  boşanma davasının sona ermesinin sonrasında  maddi anlamda olarak zorluğa düşecek olan eşe bağlanan ve diğer eş tarafından her ay ödenmesi gereken parayı ifade etmektedir.

Nafakayı Kimler Talep Edebilir?

Boşanma davası devam ederken veya dava sonuçlandıktan sonra maddi anlamda zorluk yaşayacak olan eş diğer eşten nafaka talebinde bulunabilir. Örnek kabilinden açıklarsak; aylık geliri olmayan yada dar gelirli olan veyahut geçici işlerden çalışmasından dolayı düzenli bir gelire sahip olmayan eş/eski eş kural olarak kendisine uygun bir miktar nafaka ödenmesini talep edebilir. Örneğin ev hanımı olan A ’nın geçimini eşi B sağlamaktadır. A, B’ye açtığı boşanma davasında davam devam ederken mahkemeden kendisine tedbir nafakası bağlanmasını yani B tarafından her ay belirli bir miktar para ödenmesini talep etme hakkına sahiptir.

Nafaka İçin İcra Takibi Nasıl Yapılır?

İcra takibi, borçların devlet kuvveti yardımı ile (zorla) yerine getirilmesi maksadıyla yapılmaktadır. Kural olarak alacaklının icra dairesine yapacağı bir takip talebi ile başlamaktadır.

Nafakanın ödenmemesi durumunda ödenmeyen nafaka alacakları, cebri icra yolu ile nafaka borçlusundan tahsil edilebilir. Nafaka alacaklarına yönelik takibin başlatılması için gerekli kanuni prosedür ve sürelere uyulması bakımından alacaklının herhangi bir hak kaybına uğramaması için söz konusu işlemlerin icra hukuk bilgisini haiz bir avukat aracılığı ile takip edilmesinde muhakkak fayda vardır. Bu anlamda ödenmeyen nafaka alacaklarınıza yönelik olarak icra takibi başlatmak için hukuk büromuz avukatları ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Tedbir Nafakasına Yönelik Cebri İcra

Tedbir nafakası; boşanma davası devam ederken Mahkeme tarafından ailenin geçiminin sağlanması amacı ile hükmedilen nafakayı ifade etmektedir. Eşlerden her biri kural olarak hem kendileri hemde çocukları için tedbir nafakasına hükmolunmasını talep edebilir. Ancak bilinmelidir ki eşlerin talebi olmaksa dahi mahkeme ailenin geçimi ve çocuklar bakımından zaruri görüyor ise her halükarda tedbir nafakasına hükmedebilir. Tedbir nafakasına boşanma davası esnasında mahkemece hükmedildiği için, ödenmeyen tedbir nafakası borçlarına karşı icra takibi başlatmak istiyorsanız mahkemenin tensip zaptının onaylı bir örneği ile (henüz kesin hüküm kurulmadığından) icra müdürlüğüne başvurmak suretiyle nafaka borçlusu aleyhine ilamsız icra takibi başlatabilirsiniz. Takip işlemleri hususunda bir avukattan hukuki destek almanızı tavsiye ederiz.

Yoksulluk Nafakasına Yönelik İcra Takibi

Yoksulluk nafakası; boşanma davası sonucunda eski eşin boşanmanın gerçekleşmesinden dolayı yoksulluğa düşecek olan diğer eşe ödemesi gereken  nafakayı ifade etmektedir. Esasen boşanma nedeni ile yoksulluğa düşecek eş Mahkemece yoksulluk nafakasına hükmedilmek sureti ile maddi anlamda koruma altına alınmaktadır. Yoksulluk nafakasına hükmedilebilmesi için nafakanın ödeneceği eş, nafakayı ödeyecek olan eşe nazaran ağır kusurlu olmamalıdır. Ödenmeyen yoksulluk nafakası alacaklarınıza karşı icra takibi başlatmak istiyorsanız lehinize yoksulluk nafakasına hükmedildiğine dair mahkeme ilamını icra müdürlüğüne sunmak suretiyle ilamlı icra takibi başlatabilirsiniz. İlamlı icra takibi prosedürü hakkında detaylı bilgi almak için İcra Takibi Nasıl Yapılır konulu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

İştirak Nafakasına Yönelik İcra Takibi

İştirak nafakası, boşanma davası sonucunda velayet hakkı kendisine verilmeyen eşin; ortak çocuğun bakımının sağlanması amacı ile çocuğun velayetinin verildiği eşe her ay düzenli olarak ödenen parayı ifade etmektedir. Dolayısı ile iştirak nafakası esasen ortak çocuğun; yiyecek,giyecek,eğitim,sağlık ve benzeri masraflarını karşılamaya yönelik olan bir nafakayı ifade etmektedir ve  dolayısıyla iştirak nafakasına hükmolunurken mahkemece çocuğun yararı gözetilmektedir. Nitekim boşanma davası devam ederken veya boşanma davası sonuçlandıktan sonra da iştirak nafakası talep olunabilir. Ödenmeyen iştirak nafakası alacaklarınıza karşı icra takibi başlatmak istiyorsanız lehinize iştirak nafakasına hükmedildiğine dair mahkeme ilamını icra müdürlüğüne sunmak suretiyle ilamlı icra takibi başlatabilirsiniz. İlamlı icra takibi prosedürü hakkında detaylı bilgi almak için İcra Takibi Nasıl Açılır konulu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Nafaka Borcu Nereye Yatırılır?

Nafaka alacaklısı, borcun tahsili maksadı ile aleyhinize bir icra takibi başlatmış ise bu halde nafaka borcunuzu icra dosyası dahilinde, icra takibinin başlatıldığı yani size ödeme emrinin gönderildiği icra dairesi müdürlüğü hesabına yatırmanız gerekmektedir. Fakat böyle bir durum söz konusu değilse, kural olarak nafaka borçlusunun hesabına ödeme yaparak borcunuzdan kurtulmanız mümkündür. Ancak yaptığınız ödemelerle ilgili olarak, ödeme yaptığınıza dair banka dekontlarını saklamanızı tavsiye ediyoruz. Bu durum ileride bir icra takibi ile karşı karşıya kalmanız durumunda lehinize bir delil teşkil edecek ve size borcunuzu ödediğinize dair ispatta kolaylık sağlayacaktır.

Birikmiş Nafaka Alacaklarının Tahsili

Birikmiş nafaka alacaklarınızı tahsil etmek istiyorsanız yukarıda açıklanan şekilde icra takibi başlatmanız gerekmektedir. Fakat nafaka alacaklarının tahsil edilebilmesi bakımından geriye dönük olarak 10 senelik nafaka alacaklarının tahsil edilebilmesine imkan tanınmıştır. Zira nafaka alacakları on yılı geçmekle zaman aşımına uğramaktadır. Ancak nafakayı tahsil etmek maksadı ile icra takibi açmanız durumunda bu süre durmaktadır, yani işlememektedir. Birikmiş nafaka alacaklarının tahsili konusunda büromuz icra hukuku departmanı avukatları ile iletişime geçmeniz tavsiye olunur.

Nafaka Davaları Görevli ve Yetkili Mahkeme

Nafaka alacaklarınızın tahsili için, nafaka borçlusunun yerleşim yerinde bulunan İcra Daire’ne başvurmanız gerekmektedir.

Aile Hukukundan doğan tüm uyuşmazlıklar hakkında detaylı bilgi almak, boşanma davası açmak yada davaya ilişkin işlemlerinizi yürütmek, anlaşmalı boşanma protokolü hazırlatmak ve detaylı hukuki danışmanlık için Çelik Avukatlık Bürosu ile iletişime geçebilirsiniz.


HUKUKİ SÖZLÜK

 

İlam : Mahkeme kararıdır.

Hak düşürücü süre : Hakimin re’sen ele aldığı süredir. Kanunda yazılan hak düşürücü olduğu belirtilen sürelere uyulmaması halinde talep reddolunur ve talep hakkı düşer.

Kambiyo senedi : Kanunlarımızda sınırla sayıda belirlenmiş olan çek,poliçe,bono gibi kıymetli evraklardır.

Vade : Borcun muaccel olacağı, ödenmesi gereken tarihi ifade eder.

Yerleşim yeri : İkametgah adresinizi ifade etmektedir.

Benzer Yazılar

Nafaka Davası, Nasıl Alınır ve Şartları Nelerdir?

Çelik Avukatlık

Boşanma Davalarında Boşanma Avukatı Gerekli Midir?

Çelik Avukatlık

Boşanma Sürecinde Mal Kaçırma

Çelik Avukatlık

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır ve Şartları Nelerdir?

Çelik Avukatlık

Boşanma Davasına İlişkin Merak Edilen Sorular

Çelik Avukatlık

Boşanmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Çelik Avukatlık

16 Yorumlar

S**** B**** 8 Nisan 2019 at 09:36

7 yil once ance anlasmali ayrildigim esim nafakami hiç odemedi. Gecenyil evliligimiz sirasinda actigi sirketin, benide ortak gosyerdigi icin uzerime vergi borcu oldugunu ogrendim. Simdi ben naka davasi acarak aldigim toplu parayla bu maduriyetimi gidermek istiyorum. Boyle bir sansim varmi ?

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 9 Nisan 2019 at 12:58

Merhaba, eski eşinizin nafaka ödememesi ile alakalı olarak icra takibi başlatarak ödenmemiş olan nafakalarınızı talep edebilirsiniz. Bununla birlikte ortak gösterildiğiniz şirket ile alakalı durumda da hukuki destek alarak işlemlerinizi gerçekleştirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Cevap ver
P**** G**** 9 Haziran 2019 at 23:12

İyi günler boşanma davası açtım ilk duruşma Mayıs 14 idi hakim 600 milyon iştirak nafakasına karar verdi.dava açıldığı tarihten itibaren yanlız eşim ödemiyor ne yapmalıyım.iki küçük oğlum var ve maddi hiçbir imkanım yok lütfen yardımcı olur musunuz

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 11 Haziran 2019 at 12:47

Merhaba, duruşma devam ederken hakimin takdir ettiği nafaka tedbir nafakasıdır. Ödenmemesi halinde icra takibi başlatarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Cevap ver
Ç**** S**** 12 Haziran 2019 at 22:19

Merhaba,

Bir konuda yardımınızı rica ediyorum.Eşimden bosanmak üzereyim çekişmeli olarak davamız devam ediyor. Nafakayı şubat ayında gecmişe dayalı olarak 1 yıllık yakalanma kararıyla icra dosyası acarak tahsil edebildim. İcra dosyası hala acık görünüyor. Mart ayından itibaren son 3 aydır yine nafakamı alamıyorum. Tekrar şikayet edilip icra mahkemesine dava mı acılması gerekiyor. Yani icra dosyası zaten acık her seferinde ben şikayetten sonra eger yatırmazsa icra mahkemesinden sonra mı ödemeyi alıcam? Yoksa sadece dilekce yazıp bildirmek yeterli mi?

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 13 Haziran 2019 at 15:57

Merhaba, icra takibinde süre geçmeden işlem yapmak mümkün değildir. Önceki açtığınız icra takibi yalnızca o süreleri kapsar. Bundan sonraki yatırmazlıkta, yatırmayan kişinin durumu bilinmeyeceği için yeniden icra takibinde bulunulması icap eder. İcra mahkemesine yeniden başvuruda bulunarak icra takibi yapmanız gerekmektedir.

Cevap ver
N**** S**** 20 Haziran 2019 at 05:15

7 yil once ance anlasmali ayrildigim esim nafakami hiç odemedi. Gecenyil evliligimiz sirasinda actigi sirketin, benide ortak gosyerdigi icin uzerime vergi borcu oldugunu ogrendim. Simdi ben naka davasi acarak aldigim toplu parayla bu maduriyetimi gidermek istiyorum. Boyle bir sansim varmi ?

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 21 Haziran 2019 at 15:20

Merhaba, üzerinize olan vergi borcu dışında 7 yıllık ödenmeyen dönemdeki nafakalarınızı icra yoluna giderek talep edebilirsiniz. Bunun dışında açılan şirkete dair yapılan bir usulsüzlük varsa bununla ilgili de hukuki destek alarak gerekli işlemleri yerine getirebilirsiniz.

Cevap ver
S**** K**** 4 Temmuz 2019 at 02:06

Tedbir nafakası alacaklısı borçluya banka hesap numarası vermeden alacağını tahsil edemediğini gerekçe göstererek borçluya bilgi vermeden icra takibi başlatmıştır. Bu sizce ne kadar adildir? Teşekkürler

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 5 Temmuz 2019 at 11:38

Merhaba, mahkeme kararıyla birlikte sizin nafaka ödeme yükümlülüğünüz başlayacağı için karşı tarafa hesap bilgileri doğrultusunda veya adına bu nafakayı çıkararak ödeme yapmak durumundasınız. Bu konuyla alakalı sonraki ödemeler için karşı taraftan hesap bilgilerini almanızı veya başka bir ödeme şekli belirlemenizi tavsiye ederiz.

Cevap ver
T**** O**** 16 Eylül 2019 at 01:30

merhabalar 2004 yılında boşandım mahkeme iştirak nafakası bağladı fakat ödemedi 6 yıl falan önce dava actım avukatımla fakat yine ödemedi o dönem maddi durum cok kötüydü diye avukat benim dosyamı bıraktı ve3 ay önce icra baslattım ama itirazda bulunmuş avukatıyla nedeni ise zaman aşımı ve büyük kızımı koleje yazdırıp ödemesini yaptıgı için fakat bana bunu nafaka odemesi diye söylemedi nafaka dönemlerim 2004 ve 2016 acaba zaman aşımına gercekten ugruyormu ne gibi bir yol izlemem lazım ve kolejde okutmasınıda ben istemedim hatta kolejde veli olarak bile adımı yazdırmamış yapılan itiraza ne gibi care bulabilirim lutfen yardımcı olurmusunuz?

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 11 Aralık 2019 at 16:55

Merhaba, nafaka alacaklarında ödemelerin zamanaşımı süresi 10 yıldır. Sizin de talep ettiğiniz dönemler 10 yılı aşmakta ise bunları almanız söz konusu olmayacaktır ama 10 yıl içindeki ödenmeyen tüm nafakalarınızı talep edebileceksiniz.

Cevap ver
Ş**** G**** 9 Ekim 2019 at 02:16

Merhaba, ben ve çocuklarım eski eşimden nafaka almaktayız. Fakat eski eşimin tayini çıkmış ve gitmiş. Bu nedenle midir bilmem biz eylül ayının nafakasını halen alamadık.Eski eşim sağlık müdürlüğüne bağlı bir memur. Daha önceleri para yatmadığında defterdarlık muhasebesini arayıp soruyordum yine sordum bana tayininin çıktığını söylediler. Ben bu durumda ne yapabilirim para neden yatmıyor bilmiyorum. Ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 9 Ekim 2019 at 15:10

Merhaba, eski eşinizin tayininin çıkması nafaka vermesine engel değildir. Yatırılmayan nafakalarla ilgili icra yoluna başvurarak güncel ve geçmiş ödemelerinizi alabilirsiniz.

Cevap ver
D**** A**** 28 Kasım 2019 at 18:56

Merhabalar eski eşim yaklaşık 14 ay önce çocuğumuzun özel okula gitmesi halinde okul ödemelerini yapacağını ancak ayrıca nafaka vermeyeceğini söyledi ve kabul ettim. Okula ödenecek meblağ kadar (çoğunlukla nafakanın üzerinde) parayı hesabıma yatırdı okula ben havale yaptım. Bu sene çocuğu devlet okuluna almam nedeniyle fazla yatırdığı aylardaki tutarları gerekçe göstererek gelecek 6 ay ödeme yapmayacağını beyan ediyor. Bu koşullarda Temmuz ayından beri almadığım nafaka için icra takibi yapılabilir mi yoksa hesaplama yapılarak ödediği toplam tutar/ödemesi gereken tutar = kaç ay ödemeyebilir buna mı bakılmalı

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 11 Aralık 2019 at 16:50

Merhaba, aranızda yapmış olduğunuz anlaşmanın mahkeme kararına dayanıp dayanmadığı, daha önceden anlaşılan bir nafakanın olup olmamasına göre sorunun cevabı şekillenecektir. Bu durumlara göre nafaka ödememesi durumunda icra takibi başlatabilirsiniz. Konu ile alakalı detaylı bir danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Cevap ver

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.