Otomotiv Sektöründe Düzenlenen Acil Durum Çağrı Sistemi

Acil Durum Çağrı Sistemi (eCall)

Otomotiv sektöründe geçtiğimiz yıldan itibaren ülkemize ‘’yeni model’’ araçların gelişi kısıtlı duruma geldi. Yeni model araçların eskiye oranla daha düşük gelmesiyle birlikte piyasalarda eskiye nazaran bir durgunlaşma söz konusudur. Durgunlaşma görülmesiyle birlikte sektörün daraldığı da belirtilmektedir.

Ülkemizde 1 Nisan 2018 tarihiyle birlikte yeni tip onayı alacak araçlarda acil durum çağrı sistemi (eCall) sistemi zorunlu hale getirildi. Sistemin işlevi kaza esnasında araca önceden aktarılan sim kartın acil çağrı numarasını otomatikman araması ve bulunduğunuz konumu ilgili birime aktarmasıdır.

BTK tarafından yapılmış olan düzenlemeye göre kaza esnasında araca önceden aktarılan sim kartın acil çağrı numarasını aramasını yabancı sim kart ile değil tamamen yerli operatörlere bağlı şekilde olması şartı aranmaktadır.

BTK tarafından meydana getirilen yeni düzenlemede bir diğer özellik ise SIM kart üzerinden elde edilecek bilgilerin depolanma yeri sorunudur. Meydana getirilen düzenleme ile birlikte güvenli önlemleri olarak bilgilerin Türkiye’de depolanması gerektiği dile getirilmiştir.

Otomotiv markaları yaşanan bu süreçten yurt dışında üretilen otomobillerin ülkemizde yer alabilmesi için yerli mobil işletmecilerle anlaşmalar yaparak piyasaya sürmeye başlamışlardır. Yerel SIM kart ve yerel operatörlerle anlaşma yapıldıktan sonra doğrudan 112 Acil Çağrı Merkezi ile bağlantı kurulabilmektedir.

Yurt dışından getirilen SIM kartların kullanılması ve uygulanması bakımından BTK yerli depolama merkezinin olmasını ülkemizde yaşanabilecek güvenlik zafiyetlerine mahal vermemek adına böyle bir düzenleme meydana getirilmiştir.

Sonuç olarak ülkemizde kullanılmak için ithal edilmiş olan araçların eCall denilen acil durum çağrı servisi ile haberleşme maksadıyla kullanılan SIM kartların mobil elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere görevlendirilmiş işletmelerden tesis edilmesi veya abone işlemlerinin yasalara uygun şekilde meydana getirilmesi ve sunucuların (serverların) Türkiye’de bulunması gerekmektedir.

Benzer Yazılar

Trafik Kazası Sebebiyle Sigortadan Tazminat Talebi

Çelik Avukatlık

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.