Trafik Cezalarında Ne Yapılmalı? Trafik Cezalarında Hangi Mahkemeler Yetkilidir?

Trafik Cezalarında Ne Yapılmalı? Trafik Cezalarında Hangi Mahkemeler Yetkilidir?

Trafikte karşılaştığımız olaylara ve durumlara göre ceza türleri meydana gelmektedir. Örnek verecek olursak trafikte yapmış olduğumuz ihlaller dolayısıyla; para cezası, ehliyete el konma, araçların çekilmesi gibi durumlarla karşılaşıldığı görülmektedir.

Trafikte yazılan para cezaları bakımından itiraz süreleri mevcuttur. Bu yasal sürelerin geçirilmesinin ardından kişilerin itiraz hakları kalkacaktır. Trafikte kesilen para cezalarında itiraz süresi 15 gündür. Polisin kişilerin yüzlerine karşı kestiği cezalarda 15 günlük süre uygulanır. Ancak gıyapta bir ceza kesme olayı olmuşsa yani sürücü durdurularak değil de plakaya göre kendisine ceza kesildiği bildirildiyse tebliğ tarihinden itibaren 15 günlük süre başlayacaktır.

Örnek verecek olursak alkol metreye üfleme şeklinde yapılan kontrollerde görmekteyiz ki alkol metre özellikle günümüzde hijyen kurallarına ekstra riayet edilmesiyle birlikte ve genel itibariyle kalibrasyon ve benzeri hatalar nedeniyle doğruluktan yoksun sonuçlar çıkarabilmektedir. Hal böyle olunca alkol kullanmamış olan birisi bile alkollü gibi değerlendirme ve işlem yapıldığını görmekteyiz. Yapılan düzenleme ile birlikte kişinin alkol metre testinin yeterli düzey çıkması halinde kişinin vakit kaybetmeksizin en yakın yerdeki devlet sağlık kuruluşunca yaptıracağı kan testi ile birlikte kanında alkol olmadığına dair rapor alabilir. Bununla birlikte 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine başvuruda bulunarak verilen cezaya itiraz edilmelidir. Bu durumda Sulh Ceza Hakimliği söz konusu itirazın yerindeliğini tespit etmesi halinde para cezasının ve sürücü belgesine el konma işleminin iptaline yönelik karar verebilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken husus kan testinin derhal yaptırılmasıdır. Aksi halde kişi bu durumu ispatlamakta güçlük çekecektir.

Uyuşmazlık mahkemesinin vermiş olduğu 24.02.2020 tarih ve 2020/62-95 Esas ve Karar sayılı kararda Karayolları Trafik Kanununun 112.(değişik) maddesine dayanılarak verilmiş olan idari para cezası ile birlikte sürücü belgesi geri alma tutanağına karşı açılacak olan davalara Adli Yargı Yeri görevli olacaktır.

Eğer söz konusu yazı elinize tebliğ yoluyla ulaştıysa bu tarihten başlayarak 15 gün içinde Sulh Ceza Hakimliğine başvurulmaması durumunda karar kesinleşmiş kabul edilecektir.

Trafik Cezalarında Hangi Mahkemeler Yetkilidir?
Trafik cezalarında özellikle para cezalarında ve ehliyete (sürücü belgesine) el konma şeklinde yapılan işlemlerde Sulh Ceza Mahkemesi yetkili olacaktır.

Benzer Yazılar

Tarım Arazilerinde Komşunun Önalım Hakkının Kaldırılması

Çelik Avukatlık Bürosu

İkinci El Araç Satışında Ekspertizin Sorumlulukları Nelerdir?

Çelik Avukatlık Bürosu

Miras Paylaşımında Miras Payı Oranları

Çelik Avukatlık Bürosu

Ayıplı Mal Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Çelik Avukatlık Bürosu

KORONA SEBEBİYLE İŞİNİ KAYBEDEN VATANDAŞLAR İÇİN ALINAN ÖNLEMLER

Çelik Avukatlık Bürosu

Online Alışverişte Aldığımız Ürün Ayıplı Çıkarsa Ne Yapmalıyız?

Çelik Avukatlık Bürosu

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.