Türk Aile Hukuku

Türk aile hukuku çerçevesindeki düzenlemeler kapsamında evlilik sürecine giden yolun başlangıcı olan nişan ile ilgili olarak yaşanan anlaşmazlıklardan başlamak üzere, evlilik birliği içerisinde meydana gelen sorunlar ve boşanma süreci hakkındaki tüm işlemler ile ilgili davalar görülmektedir. Nişanın ya da evlilik birliğinin bozulmasından dolayı maddi ya da manevi olarak zarara uğrayan kişilerin söz konusu zararlarının telafisi için talep ettikleri tazminat ve nafaka bedellerinin belirlenmesi de aile hukuku kapsamında değerlendirilmektedir.

Türk Aile Hukukunda Çocukların Durumu

Türk aile hukuku çerçevesinde çocukların haklarını korumaya yönelik düzenlemeler de önemli bir yer tutmaktadır. Evlilik bağı olmaksızın doğmuş olan çocukların baba ile soy bağının kurulması ya da bağın reddedilmesi, evlat edinilmesi gibi işlemler ile hukuku kapsamındadır. Evlilik birliğinin devamı sırasında doğmuş olan çocuklar için ise boşanma durumunda velayet hakkının kime verileceği ve çocuk için ne kadar nafaka ödenmesi gerektiği konularında da aile hukuku düzenlemelerine göre hareket edilmektedir. Çocuk malları ile ilgili davalar da bu çerçevede görülmektedir. Boşanma sürecinde çocukların durumu ya da nafaka ile ilgili anlaşmazlıklarınızın bulunması halinde hukuk büromuzun danışmanlık hizmetinden yararlanabilir ve mahkemede avukatlarımızdan biri tarafından temsil edilmeyi talep edebilirsiniz.

Türk Aile Hukukunda Mallar İle İlgili Düzenlemeler

Türk aile hukuku yalnızca evlilik, boşanma ve çocukların durumu ile ilgili düzenlemeleri değil bu ilişkiler çerçevesinde edinilen mallar ile ilgili düzenlemeleri de içermektedir. Çocuk malları ile ilgili davalara aile hukuku kapsamında bakıldığı gibi ortak malların paylaşımı ile ilgili kararlarda da aile hukuku düzenlemeleri esas alınmaktadır. Tapu kütüğünde aile konutu şeklinde şerh yer almasını isteyenler için de aile hukuku kapsamında hukuk büromuz tarafından işlemler yürütülmektedir.

Benzer Yazılar

Yenibosna İş-İşçi Avukatı

Çelik Avukatlık

Boşanma Avukatı Bakırköy

Çelik Avukatlık

Tanıma Tenfiz Avukatı

Çelik Avukatlık

Boşanma Avukatı

Çelik Avukatlık

Bakırköy İş Hukuku Avukatı

Çelik Avukatlık

Gayrimenkul Avukatı

Çelik Avukatlık

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.