Yaş Düzeltme, Küçültme ve Büyütme Davası

Yaş Düzeltme, Küçültme ve Büyütme Davası Konusunda ayrıntılı bilgi verelim.konuya ilişkin görevli yetkili mahkeme ve bu davayı kimler açabileceğine ilişkin değerlendirmeler yapalım.

Yaş Büyütme Davasında Mahkemenin Şartları Nelerdir?

Yaş büyütme davasında hukukumuz sıkı şartlar öne sürmüştür.İlk olarak hastane de veya doğum evinde doğmamış olması gerekir.İkinci olarak değiştirilmek istenen yaş dış görünüşüne uygun olmalıdır.Son aranan şart ise değiştirilmek istenen yaşta bir kardeşin olmaması gerekir.

Bu aranan şartların gerekçeleri ise hastane veya doğum evinde doğmamış olma gerekçesi yazılı bir belgenin varlığında davanın reddine karar verilir.Değiştirilmek istenen yaşın dış görünüşe uygun olması abes bir görünüm olmasını engellemek amacıyla düzenlenmiştir.Gerçek yaşından 1 2 yaş düzeltmelerde sorun olmamaktadır.Kardeş hususuna gelirsek dava bu durumda reddedilecektir.Çünkü biyolojik olarak imkansız olduğunda değiştirilmek istenen yaşta olması imkansızdır. Bu da davanın reddedilmesini sağlar.

Yaş Düzeltme Davası Nasıl Açılır?

Yaş düzeltme davaları genellikle nüfusa yanlış kaydedilmekten dolayı açılır.Ya da erkeklerde asker sorununu kaldırmak için açılır.Sadece bu nedenlerle değil bir çok sebepten ötürü bu dava açılmaktadır.

Yaş değişikliği hususu nüfus kanununda düzenlenmiştir.Yaş büyültme,küçültme ve düzeltme davası asliye hukuk mahkemesinde açılır.Bu davalarda ise davayı açmak isteyen kişinin oturduğu yer mahkemesidir.Yaş düzeltme davası yalnızca bir kere açılır.

Yaş düzeltme davası uzman bir avukat yardımıyla açılır ve bu avukat davanın gerektirdiği prosedürleri davacı için takip edip doğru bir şekilde uygular.

Yaş Küçültme Şartları Nelerdir?

Yaş küçültme davasında en önemli şart tescil engelinin olmamasıdır.Yaşını küçültmek isteyen kişi kardeşi varsa kendisiyle kardeşi arasında en az 180 gün yaş farkı olmalıdır.Herhangi bir devlet hastanesinden kemik grafiği çekilmesi ve buna dayalı hastane raporunun olması zorunlu bir kuraldır.Son olarak tanık beyanına gerek vardır.Bu beyanla mahkeme müspet karar verir.

Yaş Düzeltme ,Büyütme Ve Küçültme Davalarında Gerekli Belgeler

Yaş düzeltme,büyütme ve küçültme davalarında gerekli olan belgeler nüfus kaydı,sabıka kaydı ve hastane doğum tutanağıdır.Bu belgelerin olmaması durumunda bu dava açılamamaktadır.

Yaş Düzeltme ,Büyültme Ve Küçültme Davası Görülme Usulü

Bu davanın görülme usulünde ,yaş değişikliğini yapmak isteyen kişinin aranan şartları yerine getirip getirmediğine bakılmasıdır.Şartların yerine getirilmesi durumunda bir avukata vekaletname çıkarılması.Mahkemenin bildirdiği iki tanıkla birlikte davanın açılması.Davanın açılacağı gün duruşma günü tanıkların beyanlarının ve mevcut delillerin olmasıyla mahkemenin yaş değişikliğine karar vermesi.Gerekçeli kararın yazılması.Mahkeme tarafından verilen kararın mahalli bir gazetede ilan edilmesi.Son olarak ta kararın kesinleşmesi.Yaş değiştirme davası bu şeklide ilerler. Ve bu süre 2 ile 4 ay arasında ilerler.Bu süre mahkemenin yoğunluğuna göre de değişebilmektedir.

Yaş Büyültmede Askerliğin Durumu

Yaş büyütme davası genellikle askerlik sorununu ortadan kaldırmak için açılıyor.Lakin yaş büyütme davasının açılması ve büyütülmesi durumunda bile bedelli askerlikten yararlanılamıyor.Yani bedelli askerlik sınırı 28 yaş olarak hesaplanmıştır. Yaşı 26 olan bir kişinin mahkeme yoluyla yaşını 28e büyütmesi durumunda bile bedelli askerlikten yararlanamamaktadır.

Yaş Düzeltme Davasını Kimler Açabilir?

Yaş düzeltme davasını türküye cumhuriyetinde kayıtlı olan her vatandaş açabilir.Reşit olmayan kişiler için veli veya vasileri bu davayı açabilirler.

Yaş Büyütme Davası Ne Kadar Sürer?

Yaş büyütme davası 2-4 ay sürmektedir. Lakin mahkemenin yoğunluğuna göre bu süre değişebilir.Eğer ki mahkeme kemik tespiti isterse dosyanın adli tıpa gönderilip incelenmesinden dolayı bu süre uzayabilir.

Yaş Düzeltmelerinde Görevli Ve Yetkili Mahkeme

Nüfus kayıtlarında ki yanlışların giderilmesi için açılan yaş düzeltme davalarında davayı açacak kişiler ile ilgili resmi dairenin göstereceği lüzum üzerine cumhuriyet savcıları tarafından yaşadığı adresinin bulunduğu yerdeki görevli asliye hukuk mahkemesinde açılır.Yani yaş düzeltme davaları, genel itibariyle davacının yaşadığı yerdeki görevli bulunan asliye hukuk mahkemesinde açılır.

Benzer Yazılar

Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davası ve Gerekli Bilgiler

Çelik Avukatlık

Gabin (Aşırı Yararlanma)

Çelik Avukatlık

Sebepsiz Zenginleşme

Çelik Avukatlık

Belirsiz Alacak Davası ve Şartları Nelerdir?

Çelik Avukatlık

Medeni Hukukta Hapis Hakkı

Çelik Avukatlık

2 Yorumlar

A**** K**** 25 Haziran 2019 at 03:56

Merhabalar,
yaş küçültme davasıyla ilgili bilgi almak istiyorum.
Doğum tarihi 1969 ama 1977 yapılması gerekiyor. Tescil tarihide 1969 olarak gözüküyor.bununla ilgili yapılabilecek birşey var mıdır yada davadan sonuç alınabilir mi?
Yardımcı olursanız çok seviniriz.
İyi çalışmalar

Cevap ver
Çelik Avukatlık Bürosu 26 Haziran 2019 at 12:40

Merhaba, yaş küçültme davasında gerekli bilgi ve belgeleri mahkeme istemektedir. Siz elinizdeki belge niteliği taşıyan bilgilerle ve talep dilekçenizle birlikte davayı açmanız yeterli olacaktır. Konuyla alakalı hukuki yardım almanızı öneririz.

Cevap ver

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.